تبلیغات
هرچی که بخوای ! - اولین اتفاقات توسط ایرانیان باستان3

هرچی که بخوای !

بخند تا دنیا بهت بخنده !!

اولین اتفاقات توسط ایرانیان باستان3
اولین باردیوارچین با بهره گیری ازدیواری كه كوروش درشمال ایران درسال 544 قبل ازمیلاد ساخت ساخته شد.

اولین سیستم استخدام دولتی به صورت لشگری و كشوری به مدت 40 سال خدمت و سپس بازنشستگی و گرفتن مستمری دائم را كوروش كبیر در ایران پایه گذاری كرد.

اولین باركمبوجیه فرزند كوروش بدلیل كشته شدن 12 ایرانی در مصر و به جای عذر خواهی فرعون مصر از ایرانیان به دشنام دادن و تمسخر پرداخته بود و به همین دلیل كمبوجیه با 250 هزار سرباز ایرانی در روز 42 از آغاز بهار 525 قبل از میلاد به مصر حمله كرد و كل مصر را تصرف كرد و بدلیل آمدن قحطی در مصر مقداری بسیار زیادی غله وارد مصر كرد. اكنون در مصر یك نقاشی دیواری وجود دارد كه كمبوجیه را در حال احترام به خدایان مصر نشان میدهد. و به هیچ وجه دین ایران را به آنان تحمیل نكرد و بی احترامی به آنان ننمود.

اولین بارداریوش کبیر با شور و مشورت تمام بزرگان ایالتهای ایران كه در پاسارگاد جمع شده بودند برگزیده شد و در بهار 520 قبل از میلاد تاج شاهنشاهی ایران رابر سر تهاد و برای همین مناسبت 2 نوع سكه طرح دار با نام داریك ( طلا ) و سیكو ( نقره ) را در اختیار مردم قرار داد كه بعدها رایج ترین پولهای جهان شد.

اولین بارداریوش كبیر طرح تعلمیات عمومی و سوادآموزی را اجباری و به صورت كاملا رایگان بنیان گذاشت كه به موجب آن همه مردم می‌بایست خواندن و نوشتن بداند كه به همین مناسبت خط آرامی یا فنیقی را جایگذین خط میخی كرد كه بعدها خط پهلوی نام گرفت.

اولین بارداریوش در پایئز و زمستان 518- 519 قبل از میلاد نقشه ساخت پرسپولیس را طراحی كرد و با الهام گرفتن از اهرام مصر نقشه آن را با كمك چندین تن از معماران مصری بروی كاغد آورد.

اولین بارداریوش بعد ازتصرف بابل 25هزاریهودی برده را كه درآن شهر بر زیر یوق بردگی شاه بابل بودآزاد كرد.

اولین بارداریوش در سال دهم پادشاهی خود شاهرای بزرگ كوروش را به اتمام رساند و جاده سراسری آسیا را احداث كرد كه از خراسان به مغرب چین میرفت كه بعدها جاده ابریشم نام گرفت.

اولین بار پرسپولیس به دستور داریوش كبیر به صورت ماكت ساخته شد تا از بزرگترین كاخ آسیا شبیه سازی شده باشد كه فقط ماكت كاخ پرسپولیس 3 سال طول كشید و کل ساخت کاخ 65 سال به طول انجامید.

اولین بارداریوش برای ساخت كاخ پرسپولیس كه نمایشگاه هنر آسیا بوده 25 هزار كارگر به صورت 10 ساعت در تابستان و 8 ساعت در زمستان به كار گماشته بود و به هر استادكار هر 5 روز یكبار یك سكه طلا ( داریك ) می‌داده و به هر خانواده از كارگران به غیر از مزد آنها روزانه 250 گرم گوشت همراه با روغن ،كره ، عسل و پنیر میداده است و هر 10 روز یكبار استراحت داشتند.

اولین بارداریوش در هر سال برای ساخت كاخ به كارگران بیش از نیم میلیون طلا مزد می‌داده است كه به گفته مورخان گران ترین كاخ دنیا محسوب میشده است . این در حالی است كه در همان زمان در مصر كارگران به بیگاری مشغول بوده اند بدون پرداخت مزد كه با شلاق همراه بوده است.

اولین بارتقویم كنونی (ماه 30 روز) به دستورداریوش پایه گذاری شد واوهیاتی رابرای اصلاح تقویم ایران به ریاست دانشمند بابلی دنی تون بسیج كرده بود. برطبق تقویم جدید داریوش روز اول وپانزدهم ماه تعطیل بوده ودر طول سال دارای 5 عید مذهبی و31 روز تعطیلی رسمی كه یكی از آنها نوروزودیگری سوگ سیاوش بوده است.

اولین بارداریوش پادگان و نظام وظیفه را در ایران پایه گذاری كرد و به مناسبت آن تمام جوانان چه فرزند شاه و چه فرزند وزیر باید به خدمت بروند و تعلیمات نظامی ببینند تا بتوانند از سرزمین پارس دفاع كنند.


[ جمعه 8 فروردین 1393 ] [ 05:20 ب.ظ ] [ sadegh ]

[ نظرات() ]


مجله اینترنتی دانستنی ها ، عکس عاشقانه جدید ، اس ام اس های عاشقانه